HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

Bursa ili Gemlik ilçesine bağlı KATIRLI KÖYÜ'nün toprak verimliliği ve arazinin coğrafi yapısı nedeniyle Sofralık zeytin yetiştiriciliği içinde bölgesinde özel bir yeri vardır. Sanayi bölgesinden uzak olup denizden 450 metre yüksek (yayla ortamında) zeytin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Köylünün üretmiş olduğu zeytin kendi kurdukları kooperatif kanalıyla pazarlanmaktadır. Bu kooperatifimiz 1981 yılında kurulmuş 1982 yılında faaliyete geçmiştir. Kendi köyünden ham olarak aldığı zeytinlerini kooperatif kendi özel depolarında hazırlayıp gıda yönetmeliğine uygun olarak işleyerek satışa sunmaktadır. Kooperatifçe işlenen ürün çok iyi özelliklere sahiptir. Ancak tüketici arasında kendi yapmış olduğumuz araştırmalarda KATlRLI KÖYÜ kooperatifinde üretilen zeytinlerin tüketicinin sofrasına girmeden tanınmadığını tespit etmiş bulunmaktayız. Katırlı köyü kalkınma kooperatifi olarak bu damak zevkini tatmanızı tavsiye ederiz...

ZEYTİN: Bünyesinde taşıdığı protein değerleriyle önemli bir besin maddesidir.

KATIRLI KÖYÜNÜN TARiHÇESi :

KATIRLI KÖYÜ: Kuruluşu Osmanlı Tarihinin kuruluş yıllarında Bursa'nın fethinden sonraya dayanmaktadır. Köyün kuzey girişinde tarihi Han, güney yönünde ise tarihi Hamam olduğu söylenmektedir. Bursa iline bağlı ipek yolu hana uğramaktadır. Fakat günümüzde bu eserlerden sadece handan çıkan sütun direkten başka bir eser kalmamıştır. O da Muratoba köyü eski camiide kullanılmıştır. Halen Murat oba köyü meydanında dikili durmaktadır.

iKLiMi: Kuzey rüzgarlarına karşı Katırlı dağıyla kapalı bulunan bölgemiz ve köyümüz Kuzey Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin geçiş bölgesi üzerindedir.Köyümüzde herhangi bir akarsu bulunmadığından zeytin bahçelerinde kuru tanm yapılmaktadır.

VİZYONUMUZ

“Gemlik Zeytini”nin Türk Patent Enstitüsü tarafından, 2003’te, coğrafi işaret olarak tescilli “Kooperatifimizin ürünleri bu bağlamda, Türk Patent Enstitüsü’nün coğrafi işaretle tescillediği hakiki anlamdaki ‘Gemlik Zeytini’ tanımına uymaktadır. Ambalajlarımızın üzerindeki hologram işaretli ürünlerimiz, bu manadaki orijinalliği yansıtmaktadır

MİSYONUMUZ

Üreticimizin ekonomik anlamda güçlenmesi birinci hedefimiz. Bununla birlikte Gemlik Zeytini’nin eşsiz lezzetini tüketiciyle buluşturarak, ekonomiye katma değer oluşturmak ise diğer önemli hedefimizi oluşturuyor.